Ciğerci BAHRİ Edirne’nin Ciğerini Dağladı

“Edirne’ye gel, ciğerimi ye !” ve “Kelebek kadar hafif, kehribar kadar sarı” sloganlarıyla Edirne tava yaprak ciğerinin marka olmasında büyük katkıları bulunan, geçtiğimiz günlerde Edirne’nin fahri turizm elçisi unvanı ile onurlandırılan Bahri DİNAR, nam-ı diğer Ciğerci BAHRİ, 19 Nisan sabahı evinde geçirdiği kap krizi sonucu hayatını yitirdi. Vefatıyla Edirne’yi yasa boğan Bahri DİNAR, aynı gün ikindi namazını müteakib kılınan cenaze namazı sonrası çok sevdiği Edirneli hemşerileri ve resmi yetkililerin katıldığı bir kalabalık eşliğinde Yenişehir mezarlığında toprağa verildi.

EDİRNE’nin TURİZM ELÇİSİ

Bazı insanlar vardır, etraflarında yaydıkları yaşam enerjisi, etrafları tarafından kabul görülen sevgi ve saygı ile o şehrin vazgeçilmez bir figürü haline dönüşürler. Edirne’nin “Ciğerci Bahri” abisi, Bahri DİNAR’da Edirne için tam da böylesi bir kişilikti. Edirne turizmi ve gastronomisi için yaptığı, çoğu zaman gönüllü ilerleyen katkıları ile büyük değer gören Bahri DİNAR’ın ani ölümü Edirnelilerin adeta ciğerini dağladı.

Şubat ayında bir ağabeyini, bir gün öncesinde ise diğer ağabeyini toprağa veren Bahri DİNAR, üstüste yaşadığı üzüntülere dayanamayarak gece yattığı uykusundan sabah uyanamadı. Yatağında kalp krizi geçirdiği değerlendirilen Dinar’ın hareketsiz yattığını farkeden eşi durumu hemen sağlık görevlilerine iletti. Hayatını kaybeden Bahri DİNAR’ın bu ani ölüm haberi Edirneliler kadar, onunla çok sıkı dostluklar kuran medya ve sanat dünyasından pek çok ünlü ismi de hüzne boğdu.

Bahri DİNAR Kimdir ?

Bahri DİNAR 1961 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Süleymaniye köyünde doğmuştur. 1977 yılında iş bulmak gayesi ile Edirne’ye ilk kez gelen DİNAR, sonraki yıllarda Ege ve Akdeniz bölgesindeki turistik mekanlarda çalışmaya başladı. Yaz aylarında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, kış aylarında ise İstanbul’un ünlü gazinolarında şef garson olarak çalışmaya devam etti. Bu süreç içerisinde aralarında Bülent ERSOY, Orhan GENCEBAY, Ajda PEKKAN, Muazzez ABACI gibi isimlerinde olduğu ünlüler dünyasından pek çok kişiyle sıkı bağlar edindi. 1985 yılında kışları çok sevdiği Edirne’deki isim yapmış mekanlarda şef garsonluk yapmaya başlayan ve yarı zamanlı Edirne’ye yerleşen DİNAR, bu sayede pek çok ünlünün de şehre gelmeye başlamasına vesile olmuştur.

2013 yılında “Tarihi Ciğerci Bahri Bey” markasıyla Edirne’d ekendi iş yerini açan Bahri DİNAR, gastronomi turizminin sağlam temellere oturması maksadıyla “Edirne’yi Tanıtma ve Edirne Tava Ciğeri Kaliteyi Koruma Derneği”ni kurdu. Bu süreçten sonra ünü başta Türkiye olmak üzere dünyaya yayıldı. Yerli ve yabancı pek çok televizyon programında kendisine yer bulan DİNAR, şehrin bu değerini perçinlemek üzere düzenlenen “Edirne Bando ve Ciğer Festivali”nin de şüphesiz en etkin ismiydi. Dinar sadece Edirne tava yaprak ciğerinin değil, b lezzetin en önemli tamamlayıcısı olan Kırkağaç biberinin de tanıtılması, üretiminin yaygınlaştıtılması için çaba içerisinde bulunmuştur. Başta EMİTT olmak üzere pek çok festival ve fuarda Edirne’yi tanıtmak üzere gönüllü görev alan bahri DİNAR, geçtiğimiz günlerde Edirne turizmi ve gastronomisine sunduğu katkılar üzerine iki ayrı kurum tarafından verilen takdir belgeleriyle onurlandırılmıştır.

Sıkı ve muhabbet dolu bağlarla örülü dostluğumuza binaen ve dahi Edirne turizmine yaptığı eşsiz katkılar sebebiyle Bahri DİNAR’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm severnlerine bağsağlığı dilemeyi bir borç biliriz.

Facebookpinterestmail