Büyükmandıra KOLEDA Gecesine Hazırlanıyor

Koleda Gecesi, Trakya halk takviminin özel bir anına işaret eden, içerisinde başta korku öğesi olmak üzere kendine özgü nüanslar içeren özel bir andır. Keşan’a bağlı Çamlıca beldesinde kutlanan Bocuk gecesiyle büyük benzerlikler gösteren Koleda gecesi adeta aynı kökten beslenen bir geleneğin Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde yeşeren filizi gibi görülebilir.

Son yıllarda yeniden canlandırılmaya çalışılan bu gelenek çevresinde küçük çaplı bir turizm hareketliliği oluşmaya başladığını söylemek gerek. Gençlerin korku öğesi barındıran kostümler giydiği, yüzlerine maskeler takarak yahut boyamalar yaparak kasaba sokaklarına daldığı; önlerine geleni, kapılarını çaldığı kişileri korkutmaya çalıştığı bu geleneğe tanık olmak üzere özellikle İstanbul ve yakın illerden pek çok kişi soluğu Büyükmandıra’da almaktadır.

Büyükmandıralıların sahip çıktığı Koleda gecesi bu yıl 6 Ocak 2024 Cumartesi günü kutlanacak. Bu geleneğe şahit olmak, birlikte kabak tatlısı yemek ve gecenin devamındaki eğlenceye ortak olmak isteyenleri Büyükmandıra’ya bekliyoruz.

Koleda gecesi geleneği ile ilgili ayrıntılı bilgiyi https://www.trakyagezi.com/trakyada-halk-takvimi/ içeriğimizde bulabilirsiniz.

Facebookpinterestmail