Pavli Panayırı 112 Yaşında

Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde her yıl Eylül ayı içerisinde kutlanan ve halk arasında “Sonbahar Panayırı”, “Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı”, “Pomak Bayramı” gibi farklı isimlerle de anılan Trakya’nın son panayırı “Pavli Panayırı” 8-11 Eylül 2022 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Geleneksel köklerden beslenen panayır bu yıl 112. defa kapılarını aralıyor.

Trakya’nın asırlık ve son panayırı

Sultan II. Abdülhamid Han’ın 1908 tarihli  İrade-i Seniyye Belgesi ile kurulmasına karar verilen panayır, dönemin çalkantılı tarihi olayları sebebiyle 1910 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Önceki dönemlerde Eylül ayının üçüncü haftasına denk düşen Perşembe gününden başlatılıp pazartesi günü sona eren, dolayısıyla dört gün olarak planlanan panayır, günümüz şartlarında yine Eylül ayında fakat genellikle eğitim-öğretim yılının şartları gözetilerek hayata geçiriliyor.

Civar yerleşimlerden günler öncesinde gelenlerin traktör römorklarını gece konaklayacakları bir yaşam alanına çevirdikleri ve halk arasında “Römo-kamp” denilen, adeta bir açık hava kasabasına dönüştürdükleri panayır alanında eğlence hiç bitmiyor. Kültür turlarının, fotoğraf ve belgesel tutkunlarının da yoğun ilgi gösterdiği “Pavli panayırı” dört gün boyunca on binlerce kişiyi ağırlayarak yörede küçük çaplı bir turizm hareketliliğine de sebep oluyor.

Pavli panayırı ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili Pavli Panayırı; Bir Asırlık Gelenek isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Fotoğraf : Ergun KAYACAN

Facebookpinterestmail