Bocuk Gecesi’ne Omicron Engeli

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlanan ve bu yıl 15 Ocak’ta yapılması planlanan, köklü bir Balkan geleneği Bocuk Gecesi son günlerde artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle ertelendi.

Trakya’da halk takviminin en renkli sayfalarından biri ve kökleri yüzlerce yıla dayanan bir Balkan geleneği olan Bocuk Gecesi ertelendi. Önceki haftalarda 15 Ocak tarihinde yapılacağı duyurulan ve bu açıklamadan sonra çeşitli turizm acentalarının kataloglarında kendilerine hemen yer bulan Bocuk Gecesi, Çamlıca Köyü Muhtarlığı ve Bocuk Gecesi Komitesince alınan karar gereği ertlendi. Kararın alınmasında Omicron varyantı kaynaklı artan yeni tip Koronavirüs ( Covid-19 ) vakaları etkili oldu.

Köy halkının ve misafirlerin sağlığı dikkate alınarak Bocuk Gecesi’nin ileri bir tarih ertelendiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Köyümüz Çamlıca’da, pandemi sürecinin başlangıcından bu yana, en yoğun Kovid-19 pozitif vaka ve temaslı vaka sayısı ile karşı karşıya kalınmıştır. Köyümüzde ve etkileşim bölgesinde artan vakalardan dolayı, köyde yaşayanlar ve gelecek olan misafirlerimiz adına, sağlık açısından riskli bir ortam oluşmuştur.

Köy halkımızın düşünceleri de dikkate alınarak, Çamlıca Köyü Muhtarlığı yönetimi ve Bocuk Gecesi Komitesi ortak kararıyla, 15 Ocak 2022 tarihinde yapılması planlanan Bocuk Gecesi’nin, daha risksiz, ileri bir tarihe ertelendiğini sayın kamuoyuna üzülerek bildiririz. Değişen koşullara göre, etkinliğimizin yeni tarihi tarafımızca belirlendiğinde, siz kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Facebookpinterestmail