“Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri” Edirne’de

“Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri” sergisi Edirne Büyük Sinagogu İdari Binasında oluşturulan Vakıf Kültür Sanat Evi’nde görücüye çıktı. Sergide, Edirne İdari Mahkemesi’nde görevli hakime Meltem Dağaşan’ın dünyanın farklı ülkelerinden satın alarak koleksiyonuna kattığı 250 civarında oyuncak bebek yer alıyor.

Çocuk Masumiyetinde Bir Sergi

Edirne İdari Mahkemesi’nde görevli hakime Meltem Dağaşan; Brezilya, Ekvador, Fransa, Grönland, Gürcistan, Hindistan, Kazakistan, Küba, Malta, Meksika, Özbekistan, Peru gibi dünyanın farklı köşelerinden koleksiyonuna kattığı ve geleneksel kıyafetli oyuncak bebeklerden oluşturduğu sergisini, Edirne Vakıf Kültür Sanat Evi’nde görücüye çıkardı. Çocukların masumiyetinin, onların ırk, dil, din ayrımı yapmayan barış dolu dünyalarının kahramanları oyuncaklardan yaklaşık 250 tanesinin görülebileceği sergi, Dağaşan’ın yaklaşık 25 yılda oluşturduğu koleksiyonunun bir parçası.

Dağaşan, sergi fikrinin gerçekleşmesinde Edirne Valisi Günay Özdemir’in katkısının büyük olduğunu, Edirne’de düzenlenen pek çok kültür sanat faaliyetinde olduğu gibi bu sergide de onun desteğinin, yüreklendirmesinin süreci hızlandırdığına değinerek, Edirneliler’i bu sergiye davet ediyor.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile çeşitli kurumların müdürleri, Türk-Musevi Cemaati üyeleri ve vatandaşların katılımıyla açılan sergi, 4-11 Aralık 2017 tarihleri arasında, Edirne Büyük Sinagogu İdari Binası’nda oluşturulan Vakıf Kültür sanat Evi’nde görülebilir.

Fotoğraf : Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Sosyal Medya Sayfası

Facebookpinterestmail