Avcının Yeri

Lezzet düşkünleri, çoğu zaman aradıkları tadı çok şık bir restoranda bulamayabilirler. Oysa, gerçekten içlerinin kıyıldığını düşündükleri bir anda bir mola yerinde çok daha fazlasını bulabilirler. Biz de sizi, yemyeşil bir doğa parçasının kıyısında böylesi bir yol üstü lezzet durağına götüreceğiz. Avcının Yeri’ ne…

Burası Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı, Yeniceköy’de bulunan bir orman içi aile işletmesi. Tabelalarında “Manyetik Alan Alabalık Tesisleri” yazıyor ama o ikinci isim olarak kullandıkları “Avcı’nın Yeri” ismini tercih ediyorlar. Yeniceköy ise, özellikle et ürünleriyle son yıllarda Trakya ve hatta İstanbul’dan gelen lezzet düşkünlerinin çok sık uğradıkları bir belde. Özellikle bahar aylarının gelmesiyle, bu yönüyle daha bir hareketlenir köy. Salaş restoranlarında yemek yemek için olduğu kadar, evin mutfak ihtiyacı olan et ürünlerini güvenle ve nefasetli lezzetiyle almak için de çokça ziyaretçi ağırlıyor Yeniceköy. Köy, İğneada yolu üzerinde olması sebebiyle de, son yıllarda yazlıkçıların akınından payını bu yönüyle hak ederek alan bir köy. Istranca Dağları’nın hemen yükselmeye başladığı noktada yer alıyor ve Trakya’nın zirvesi Mayadağ’a giden yolar hemen bu köyün üzerinden ayrılıyor.

kasarliguveckofte

Biz sizi, Yeniceköy’ün iki kilometre uzağında, İğneada’ya giden devlet yolu üzerindeki Avcı’nın Yeri’ne götüreceğiz. Burası ayrıca “manyetik alan” diye de bilinen bir mevkide yer alıyor. Buranın özelliği, aracınızı yolun en düşük koda sahip olduğu yerde (!) boşa aldığınızda, aracınız yokuşu (!) kendisi tırmanmaya başlıyor. Bu sebeple manyetik alan diye bilinen yerde, güçlü demir filizleri olan yataklar olduğu görüşü kadar, yolun metrik ölçümlerde yokuş değil aslında bir iniş olduğu da ortada. Oysa bu ölçümler olmasa, hiçbir göz bunun bir yokuş olduğunun tersini kabul ettiremez. Olsun, şöhreti kendinden menkul bu yer bu yönüyle de misafirlerini çekmeyi başarıyorsa, bırakın hala öyle inamaya devam edelim.

Avcının Yeri, manyetik alan mevkiinin tam başında yer alıyor. Sırtını Istranca Dağları’na vermiş yemyeşil bir orman ve ormaniçi yürüyüş yolunun başında bulunan lokanta, diğer tarafa bakıldığında ise Vize ve Sergen yönüne doğru uzanan verimli Trakya ovalarının manzarasına sahip. Hemen bulunduğu tepenin birkaç yüz metre aşağısında, Yeniceköy’ün küçük, ağaçlar arasında günden güne daha az görünen göleti yer alıyor.

Size Yeniceköy’ün küçük ve büyükbaş hayvanlarından elde edilen et ürünlerinin çok meşhur olduğundan bahsettik. Avcının Yeri buna bir başka lezzeti de ekliyor. Balık… Buranın 30- 40 metre ilerisinde, dağdan gelen buz gibi sularla beslenen havuzlarda alabalık doğal üreme ortamlarına uygun şartlara yakın koşullarda yetiştiriliyor. Hatta balığınızı seçim, sizin için hazırlanmasını bile isteyebilirsiniz. Havuzların olduğu yerden, Istrancaların yukarılarına doğru ya da az aşağıdaki Yeniceköy göletine doğru orman içi yürüyüş yolları mevcut. Siz servsinizi beklerken, vaktinizi bu tertemiz atmosfere sahip doğada ruhunuzu tazeleyerek geçirebilirsiniz.

guvectealabalikAlabalık bu salaş restoranın baş yemeği gibi adeta. Meşe odunu ateşinde, taş fırında hazırlanıyor. Balığın içinde hazırlanacağı güveç kap, tereyağıyla iyice bulandıktan sonra, her yanı tereyağına bulanmış alabalıklar taş fırında bir süre odun ateşine gösteriliyor. Daha sonra diğer malzemelerinin eklenmesi için, dışarı alınan güveç kabına, domates, biber, mantar dilimleri, iri parçalar halinde doğranmış soğan olmak üzere yeniden taş fırına veriliyor. Servisin son aşamasına yakın, üzerine Kırklareli’nin yine meşhur ürünlerinden kaşar peyniri gezdirilerek servise alınıyor.

Eğer mevsimini yakalayabildi ve şanslıysanız, güveçte mantar dolmasını da muhakkak denemelisiniz. Bu şimdilerde kültür mantarıyla da yapılabiliyor, fakat zamanını yakalayabildiyseniz kuzukulağı mantarı denen mantarın taş fırında ve güveçte harmanlanmasıyla oluşan lezzet sizi daha da memnun edecektir.

Yöreye özgü bir diğer lezzet ise, yine güveçte benzer bir sıralama takip edilerek hazırlanan kaşarlı köfte. Bir çok yöre köftesini methederken, etinin seçiminden hazırlanış şekillerindeki çeşitliliğini düşününce, Kırklareli köftesi kadar bunu hak eden olmadığını düşünmek olası. Şimdi bu lezzetini tescillendirmek için bürokrasiyle mücadele veren Kırklareli köftesinin, çok başka bir uygulanışı kaşarlı köfte. Kesinlikle burada denemeniz gereken lezzetlerden biri…

Köyün et ürünleriyle ilgili çeşitliliği burada da deneyebilirsiniz. Normalinden daha kalın batonlar halinde hazırlanan sucukları da bir o kadar buraya özgü ve nefasetli.

Bu köyde aramanız gereken lezzetlerden bir diğeri de süt ürünleri. Zira köyün mandıralarında üretilen yoğurtlar, peynirler ve diğer süt ürünleri Trakya’nın bir çok yerine dağılıyor. Civar köylerin sütlerinin de toplanmasıyla zengin bir çeşitliliğe sahip ürün yelpazesi, hak edilmiş lezzetini de bu zenginliği iyi değerlendirmesinden alıyor. Servisinizin yanında, güveçte manda yoğurdu ya da koyun yoğurdunu denediğinizde bunu anlayacaksınız.

manyetikalanalabaliktesisleri

Buranın işletmesini senelerdir Yeniceköylü bir aile yapıyor. Anne baba ve yaz aylarında okulunun bitmesiyle aileye yardımcı olan ilköğretim çağında ( 2009 ) biri kız biri erkek, iki çocukları. Birkaç senedir burayı işleten aile artık İğneada yolu üzerindeki bu mekana, belli bir aradan sonra gelen konuklara bile o kadar aşina olmuşlar ki,

– Siz geçen sene de İğneada’ya gelmiştiniz, değil mi ? derlerse şaşırmayın.

Çünkü burayı bir defa deneyenler, bir kere daha gelmek istiyorlar. Bir tek konuda, sizi ailenin gözleri çakmak çakmak yanan ve sizin servisinize yardımcı olan kızları Elif’e karşı uyarmış olalım. Eğer ki, balığınızı hakkıyla yemediyseniz onun hafif nükteli dilinden bir eleştiriye maruz kalabilirsiniz.

– Abi, senin paran çok ya da karnın tok galiba ? ? Yani…Balık böyle mi yenir. Balık dediğin yendiğinde tabakta bir tek kılçığı kalır. Seninki öyle mi ?

Gazetelerdeki lezzet durakları köşelerinden bir kaçında da tanıtılan bu mekan, yazlıkçıların İğneada’ya gitmeye başladığı Mayıs ayının ortalarından, Eylül-Ekim aylarına kadar açık kalıyor. Yolunuz düşerse, sakın es geçmeyin.

AVCININ YERİ

Manyetik Alan Mevkii, İğneada Yolu Üzeri / Yenice – Pınarhisar


Not : Avcının Yeri ile ilgili bu yazı 2009 yılında yayına alınmıştır. Mekan ilerleyen yıllarda el değiştirmiştir. Manyetik Alan Alabalık Tesisleri adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Facebookpinterestmail