Kırklareli’nde Bağ Bozumu Şenliklerine Ara

Kırklareli’nde bu yıl ( 2023 ) 15’incisi planlanan Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri her yıl Kırklareli Kent Konseyi’nin ana yürütücülüğü, Kırklareli Belediyesi’nin katkılarıyla düzenleniyordu. Kırklareli’nin bağcılık ekseninde tarımdan gelen gücünü ortaya koyan, tanınırlığına ve marka değerine önemli katkılar sunan şenlikler Kırklareli Belediyesi’nin bu yıl katkı vermeyeceğini açıklamasıyla  yapılamayacak. Kararın gerekçesine Kırklareli Kent Konseyi’nden ve daha önceki yıllarda çoğuna yakını gönüllülük esasıyla şenliklerde yer alan paydaşlardan tepki var.

Bu yıl 15’incisi düzenlenecekti

Evliya Çelebi başta olmak üzere pek çok Avrupalı seyyahın methiyeler düzdüğü, şehri ziyaret eden Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şimdilerde coğrafi işaretle şehre tescillenen hardaliyesini “Millileştirin !” diye emir telakki ettiği, geçtiğimiz 1900’lere kadar Bulgarların “Lozengrad – Bağlar Şehri” diye andığı kent Kırklareli’nde bağ bozumu başladı.

Son yıllarda eski görkemli günlerine dönmek adına yapılan çalışmalarla göz dolduran kent bu vizyonunu, son 14 yıldır Eylül ayı içerisinde düzenlediği “Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu” şenlikleriyle perçinliyordu. Tarımdan gelen gücünün sosyo-ekonomik hayata, kültür kodlarına yansımalarının en iyi izlenebildiği, kentin gastronomi ve kültür eksenli turizm vizyonuna katkı sunan bağ bozumu şenlikleri bu yıl düzenlenmeyecek. Kırklareli Kent Konseyi’nin Kırklareli Belediyesi’ne 15’incisini düzenlemek adına verdiği program kent belediyesinden ret cevabı aldı.

Kent Konseyi Başkanı Yasemin ERTAŞ, 2021 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde yer alan tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek iptalinin arka planının başka olduğu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Peki 2021 ve 2022 ‘de neden uygulamadınız ?

Kırklareli Belediyesi’nden Kent Konseyi’ne iletilen dilekçede; “İlgili dilekçenize istinaden, Kırklareli Belediyesi ve Kırklareli Kent Konseyi Başkanlığı iş birliğiyle 8/9/10 Eylül 2023 tarihlerinde yapılması planlanan 15. Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri’nin 30.06.2021 tarihli 31527 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin “Tasarruf tedbirleri” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi “Temsil, Tören, Ağırlama ve Tanıtım Giderleri” ana başlığı altında ele alınan “Uluslararası toplantılar ile milli bayramları hariç açılış, konferans, seminer, yıl dönümü ve benzeri kutlama ve organizasyonlara ilişkin faaliyetler nedeniyle gezi, kokteyl, yemek ve benzeri davetler düzenlenmeyecek, hediye verilmeyecek ve diğer adlar altında ödeme yapılmayacaktır. Temsil, tören ve ağırlama ödenekleri, zorunlu haller dışında kullanılmayacaktır.” yazısı kapsamında değerlendirmeye alınamayacağı hususunda bilgilerinize rica ederim” ifadelerine yer verildi.

Kent Konseyi Başkanı Yasemin ERTAŞ, gerekçe gösterilen genelgenin bir bahane olmadığını, 2021 ve 20222 yıllarında bu genelgeye rağmen şenliklerin düzenlendiğini hatırlatarak olayın arka planıyla ilgili duyduğu şüpheyi dile getirdi. ERTAŞ, 2023 milletvekili seçimlerinde belediyenin de mensubu olduğu partiden milletvekili aday adayı olduğunu, buna istinaden kendisine yönelik bir tepki olarak belediyeden şenliklerle ilgili 2 aydır randevu alamadığını söyledi.

Oysa, özellikle köylerden çok sayıda paydaşın gönüllülük esasıyla şenlikleri omuzladığını, belediyenin yükünü hafiflettiğini, şenliklerin bu yıl yapılmayacak olmasının yerel üretimlerin pazara ulaştırılması, tanıtımının yapılmasında zaten zorluklar yaşayan yöre köylüsünü de üzdüğünü dile getirdi.

Trakya Gezi Rehberi olarak özellikle şenliklerin duyurulması, tanıtımının yapılması için defalarca destek sunmaya çalıştığımız, Kırklareli’nin tarım, kültür ve turizm eksenli vizyonunu besleyen en önemli etkinliklerden biri olan Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri’nin 15’incisinin bu yıl yapılamayacak olmasından duyduğumuz üzüntüyü biz de yineliyor, en azından ileriki yıllarda bu yanlıştan dönülmesi umudumuzu canlı tutuyoruz.

Facebookpinterestmail