Sazlıdere’den Yaylaköy’e SAROS’daki KEŞAN

Hani hakkında üç aşağı beş yukarı birşeyler biliriz de; Destan Yazan Ali’sini, damak çatlatan Satır Eti’ni, kapısından gamı defetmiş, kendini müzikle ifade eden pürneşe insanlarını…Gelgelelim, Keşan’ın denizle soluyan “Egeli” kimliğini ancak müdavimleri bilir.

Yıllardır burada yazlığı olanlarca sefası sürülmüş olan Keşan’ın Saros kıyıları, son yıllarda başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok kesiminden tatilciyi yöreye çekmektedir.

Mavi ve turkuaz kıyıların hemen ardında uzanan ıtırlı çam ormanları, koyların arasında birden karşımıza dikiliveren uzun kumsalları, gölleri, doğa ve kültür dokusuyla Keşan’ın Saros kıyılarını hep birlikte dolaşmaya ne dersiniz ?

SAROS Körfezi Hakkında…

Ege Denizi’nin en ucunda, kuzey kıyılarını oluşturan; Gelibolu Yarımadası ile Keşan’dan Enez’e doğru uzanan kıyı şeridi arasında kalan körfez, Saros Körfezi’dir. İstanbul’a 250 km. uzaklıktaki Saros, Edirne il merkezine ise 150 km uzaklıktadır.

Hatta bir çok kişi Edirne’nin bu “Egeli” kimliğinnden, denizle olan ilişkisinden bi’haberdir. Gelibolu Yarımadası gibi Trakya’nın Ege Denizi’ne açılan kapısı olarak görülebilecek; Edirne’nin Saros Körfezi’nde, Keşan-Enez boyunca uzanan dantel kıyıları 75 km boyunca uzanır. Bu kıyıların 40 km.si Keşan ilçesi, 35 km.lik bölümüyse Enez ilçesi sınırlarında kalmaktadır.

Son yıllarda özellikle dalış sporu için gelenler tarafından büyük rağbet gören Saros Körfezi ile ilgili olarak, modern zamanların ünlü denizci kaşifi J.J Cousteau’ya atfedilen “Bu körfezin kuvvetli dip akıntılarıyla kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahip, dünya üzerindeki 3 denizden biri olduğu”na dair görüşü bölgeye ayrı bir değer katmaktadır. Yapılan tesbitler sonucu körfezin yılda iki defa oluşan akıntılarla kendini temizleyebildiği teyid edilmiştir.

Doğu kıyılarında yer yer 8-10 metreyi bulan sert kayaçlar, deniz mağraları oluşumuna izin veren yer yer girift yüzey yapısı, İbrice Limanı’ndan Enez yönüne doğru daha yumuşak bir yapıya bürünür. Bu kesimden itibaren uzun kıyı kumulları, Erikli-Vakıf-Karagöl gibi denizle bağlantısı bulunan lagün ağızları yer alır. Yöre halkı tarafından genel bir tanımla “tuz gölü” diye dillendirilen bu lagünlerin bazıları zengin su yaşamına ev sahipliği yaptığı kadar, yerel ve göçmen kuşların bir barınma ve üreme alanı görevini de üstlenmektedir.

Ege Denizi’nin en tuzlu sularına sahip Saros kıyıları, dingin sularında zengin bir su altı yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Yörenin simgesi olan balık şüphesiz ki, Orfoz’dur. Öte yandan Saros; 144 çeşit balık, 34 çeşit sünger ve 78 çeşit deniz bitkisine ev sahipliği yapan zengin sulara sahip bir denizdir.

Denizle soluyan bu kıyılardaki balık zenginliği, bu yöreyi lezzet düşkünleri için bir gastronomi güzergahı kılacak bir etkiye sahiptir. Kıyılar boyunca bulabileceğiniz salaş yahut kalifiye balık restoranlarında olduğu kadar, sıradan esnaf lokantalarında, hatta kıyıların ardında uzanan köylerdeki ev mutfaklarında bu balık mutfağı kültürünün etkisini görmek mümkündür.

Bu kıyılar son yıllarda yöreye akın eden dalış tutkunlarının adeta mabedi haline gelmiştir. Yörede dalış eğitimi veren pek çok dalış okulu mevcuttur. Su altının büyülü dünyasına tanıklık etmek isteyenler, özellikle İbrice Limanı civarındaki bu dalış eğitim merkezleriyle irtibat kurabilirler.

Öte yandan, doğru bir turizm vizyonu ile rüzgar sörfü de deniz turizmi aktiviteleri arasında özel bir yer edinebilecek potansiyel barındırmaktadır.

Enez ve çevresinin Yunanistan sınırına yakınlığı, yıllarca yanlış değerlendirmelerle bu yörenin bir turizm bölgesi olarak gelişmesine “güvenlik” gerekçeli sekte vurmuştur. Keşan kıyıları ise, yörenin uzun yıllar Nato için tatbikat bölgesi olarak kullanılan askeri bölge sınırlarında sayılması turizme kapalı bir alan olagelmiştir.

Bu durum bir manada bölgenin insan baskısından uzun yıllar uzak kalarak korunmasına farkında olmaksızın hizmet etmiştir. Gelgelelim, yörenin turizm faaliyetlerine açılmasından sonra ilgililerce doğru bir turizm planı oluşturulamaması, yöre kıyılarının hızlı ve düzensiz bir yapılaşmayla başbaşa kalmasına sebep olmuştur.

Edirne’nin Keşan ve Enez ilçeleri sınırları boyunca uzanan Saros kıyılarındaki yerleşimler, genellikle kıyıdan 2-7 km içeride konumlanmıştır. Zamanla kıyı bölgelerinde, düzensiz gelişen, çoğu alt yapıdan yoksun yazlıklar-siteler şekilde mahalleler oluşması, Saros’un bu eşsiz kıyıları üzerindeki insan baskısının artmasına sebep olmuştur. Yörede sürdürülebilir turizm adına yönetimsel vizyon eksikliği, yetkisel kafa karışıklığı, ne yazık ki yöre turizmi için ilerideki yıllarda sorun oluşturabilecek boyutlara varmıştır.

El yordamıyla sürdürülmeye çalışılan turizm faaliyetleri arasında farklılık yaratan girişimlerin de hakkını yememek lazım. Yörenin turizm değerlerini bir bütün olarak gören, bundan hareketle turizm aktivitelerini yaz-kış planlayan, kendi konseptlerini ortaya koyan turizm işletmeleri diğer örnekler arasından hemen sıyrılmaktadır.

Yörede deniz turizminin getirdiği deniz-kum-güneş, dalış sporu, rüzgar sörfü gibi aktivitelere, dantel gibi kıyılara eğilen çam ormanları arasındaki rotalarda yapabileceğiniz doğa yürüyüşleri, at gezintileri, bisiklet sporu vb… alternatif aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Öyle ki, Keşan’da faaliyet gösteren DOÇEK’in girişimleriyle, yöre Türkiye’nin her bir köşesinden dağ bisikleti sporuna gönül veremiş yüzlerce kişiyi buluşturan, böylelikle yörenin bilinirliğine büyük omuz veren “Keşan Dağ Bisikleti Festivali” isimli bir organizasyona kavuşmuştur. DOÇEK aynı zamanda yörede doğa yürüyüşü yapmak isteyenlere, doğa ve spor ahlakı içerisinde katkılar sunan önemli bir kuruluş olarak da farkındalık yaratmaktadır.

SAZLIDERE

Keşan’a 35 km uzaklığında bulunan Sazlıdere, Saros körfezinin bir manada ucunda bir mevkide yer almaktadır. “Üç Adalar” diye bilinen Saros adalarının doyumsuz manzarasına, karşı kıyıdaki Gelibolu Yarımadası’nın doğası kadar tarihiyle de ruh bulan silueti eşlik eder. Edirne’nin Saros’daki kıyılarının en doğusundaki yerleşimi olan Sazlıdere’den itibaren konumlanmış dantel gibi kıyılar, Saros’un kuzey kıyılarını çizerek en batıdaki Enez ilçesine doğru uzanır.

Sazlıdere’ye Keşan yönünden ulaşmak istiyorsanız, halk arasında Çanakkale yolu diye dillendirilen Keşan-Gelibolu devlet yolunu tercih etmelisiniz. Yolun 25. Kilometresinde yol tabelası size 10 km sonra sizi karşılayacak olan Sazlıdere’yi işaret edecektir.

Eğer ki, Sazlıdere’ye Gelibolu yahut Şarköy yönünden gelecekseniz, Keşan yönünde Koru Dağı’na tırmanmazdan evel körfezin ağzından sola Kocaçeşme-Adilhan-Sazlıdere yönüne dönen tabelaları kaçırmamaya bakın. Bu bölge Evreşe Altı olarak bilinen, sığ, zaman zaman gerisinde bulunan deniz seviyesindeki ovayı basan bataklık yapısıyla Saros Körfezi’nin en uç kısmını oluşturur. Bu yola girdikten sonra denizden birkaç kilometre içerideki Adilhan Çanakkale il sınırındaki son yerleşim sayılırken, hemen komşusu olan Sazlıdere Köyü Edirne’ye bağlıdır.

Sazlıdere

Körfezin hemen ağzında kuzey kıyılarına yakın konumlanmış üç adacık bulunmaktadır. Üç Adalar, Kaşık Adası, Hayırsız Ada vb…isimlerle bilinen adalar uzun yıllar bu bölgede yapılan uluslar arası Nato tatbikatlarının hedef tahtası olmuştur. Top atışları için üzerine çizilen nişangahlar bugün bile görülebilmektedir. Koru Dağları’ndan Evreşe Ovası’na inerken adaların doyumsuz manzarası sizi alıp götürecek güzelliktedir.

Şüphesiz ki, bu manzaranın en iyi izlenebileceği yerlerin başında Keşan’ın Sazlıdere Köyü gelmektedir. Adilhan yönüne doğru denizin peynir gibi kireç kayalıkları şekillendirdiği kıyıların hemen gerisinde, Koru Dağı’na doğru yükselen çam ormanları uzanır. Çamların denizi görmenize müsaade ettiği aralıklarda Saros ışıl ışıl yanmakta, doyumsuz “Üç Adalar” manzarası bu seyiri katmerlemektedir.

Eğer ki bu yolu tercih etmişseniz; yer yer denize yaklaşan, kimi zaman çam ağaçları kimi zaman ise tarlalar arasından kendine yön arayarak Sazlıdere’ye oradan da Gökçetepe yönüne uzanan stabilize ve toprak yollar, buraya gelecekler için sürüş emniyeti gerektirir. Keşan yönünden geliyorsanız yol bir parça daha düzgün, Sazlıdere sapağından sonra ise bozuk asfalt bir yapıya bürünecektir.

Sazlıdere kıyıdan 2 km içeride kurulu bir köydür. Buna karşılık, denize kavuştuğu mevkide, genelde yazlık siteler şeklinde bir yapılaşmaya sahip bir sahil mahallesi oluşmuştur. Tarım ve hayvancılık ile geçinen köy halkı, bir parça balıkçılık ile de uğraşmaktadır.

Son yıllarda yöreye olan ilgili Sazlıdere’nin turizmde de kendine gelecek aramasının önünü açmıştır. Yörede köy merkezinde ve sahil mahallesindeki yazlıklarda, el yordamıyla yürüyen pansiyonculuk faaliyetlerinde artış gözlenmektedir.

Denize girilebilen Sazlıdere Koyu, yer yer kayalık bir kumsala sahiptir. Buna karşılık küçük koylar arasında kısa kumsallar bulabiliyorsunuz. Temiz, dingin bir denizi olan sazlıdere, dalış tutkunları için de keşifler barındırıyor.

Sazlıdere’de bir lezzet durağı; Kayabaşı Restaurant…

Yöredeki kısıtlı turizm faaliyetleri göz önüne alındığında, bu konuda Sazlıdere’ye yeni önermeler sunan, bilinirliğine katkı sağlayan bir lezzet durağından bahsetmemiz gerekir. Kayabaşı Restaurant…

Kayabaşı Restaurant, Sazlıdere sahil mahallesinde, koyu yüksekten gören bir tepede kurulu bir lezzet durağı. Keşan’ın meşhur “Satır Et”inin başı çektiği bir et ve Saros’un dingin sularının barındırdığı çeşitliliği bulabileceğiniz balık mutfağı ön planda yer alıyor.

2004 Yılından bu yana hizmet veren Kayabaşı Restaurant, yoldan teraslar halinde yükselen bir tepede yer alıyor. 200 kişilik kapasiteye sahip mekan, 100 kişilik manzarasıyla doyumsuz bir verandalı kapalı mekan ile, teraslara serpiştirilmiş 100 kişilik kamelyalı ünitelere sahip.

Kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz, huzur dolu, çam ağaçları arasında bu mekanın işletmecisi Ahmet KAYABAŞI. Ona bu konuda en büyük destek eşi Gülser KAYABAŞI ve ailenin diğer fertlerinden geliyor.

Üç Adalar, Evreşe Altı, Gelibolu Yarımadası ve Gökçetepe yönüne doğru tüm körfezi izleyebileceğiniz, hele hele mehtaplı gecelerde tadına doyulmayan bir manzaraya sahip Kayabaşı Restaurant. Adına iliştirilmiş “Restaurant” titrine aldanıp kendinizi çekingen hissetmenize gerek yok. Burası ailenizle rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz, doğayla iç içe, deniz ve orman bütünlüğünde yemeklerinizi iştahla tadabileceğiniz; eşiniz dostunuzla kaçıp sabah kahvaltılarınızı alabileceğiniz, akşam şen kahkahalarla kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir mekan.

İbrahim Tatlıses gibi bazı ünlü isimlerin de ziyaret etmekten geri durmadığı bu mütavazi mekanı ziyaret edeceklere bir-iki hatırlatmada bulunmakta yarar var. Bunlardan ilki, Kayabaşı Restaurant turizm sezonu olarak düşünülebilecek 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında hizmet veriyor. Sabah 08:00 akşam 02:00 saatleri arasında hizmet veren mekanda içki servisi bulabiliyorsunuz. Öte yandan, sahil mahallesinde alt yapı yeterli olmaması sebebiyle kredi kartı ile ödeme alınamıyor. Ödemelerin nakit olarak yapılması gerektiği hususunu göz önünde bulundurarak mekanı ziyaret etmelisiniz. Sazlıdere’ye gelmişken bir kahve içimi dahi olsa mekana uğrayıp, doyumsuz Saros manzarasını seyretmenizi şiddetle öneriyoruz.

Kayabaşı Et & Balık Restaurant & Kafe : Sahil Mahallesi / Sazlıdere Köyü / Keşan ( Tel : 0542 390 30 24 )

GÖKÇETEPE

Eğer ki Gökçetepe’ye Keşan yönünden geliyorsanız, önce Keşan-Gelibolu yolunun 8. Km.sinde yer alan Bahçeköy sapağına girmeli, yol boyunca önce ilçenin Çamlıca Beldesi’ne, oradan da Gökçetepe’ye ulaşmalısınız. Gökçetepe Keşan’a 35 km mesafede bulunmaktadır. Yazlıklarla yeni bir yerleşim haline gelen sahil mahallesi ise köy merkezine 5 km uzaklıkta yer alamaktadır.

Sazlıdere yönünden Gökçetepe’ye gidiyorsanız, stabilize-toprak karışımı tarlalar arasından yolları geçmeniz gerekir. Yol sizi evvela Gökçetepe’ye birkaç km. uzaklıktaki, eski bir Ceneviz yerleşimi olduğunu tepedeki Ceneviz Kalesi kalıntılarından anladığımız Kale Koyu’na getirecektir.

Gökçetepe’nin özellikle yaz sezonunda artan kalabalığına bakıldığında kale Koyu oldukça sessiz ve nisbeten korunmuş bir mevkidedir. Etrafında tarım-hayvancılık amaçlı birkaç mütevazi çiftlik, kıyı etrafında yer alan birkaç yazlık ev, koydaki tahta iskele ile tepedeki Ceneviz Kalesi’nden ibarettir.

Bahar aylarında tarlaların sınır hatları boyunca kızıla kesen gelinciklere nisbet, korunaklı koyunun mavi suları sizi huzur içinde hissetirmeye yeter.

Ama ne vakit ki Gökçetepe’nin sahil kesimine yaklaşırsınız, durum aniden değişiverir. Çam ormanlarıyla çevrilmiş Gökçetepe köy merkezinden 5 km uzaklıktaki sahil mahallesi, adeta yazlıklarla çepeçevre kıskaca alınmış gibi yıkılıverir koyun üzerine. Bir kısılmışlık, bir dipdibelik hissi sizi ilk anda esir alabilir. Ama size İbrice yönüne doğru kaçış noktaları önereceğiz. Dilerseniz öncesinde biraz Gökçetepe’yi tanıyalım.

İlçe merkezine 35 km uzaklıktaki köy, bu civardaki diğer yerleşimlerde rasladığımız gibi bir göçmen köyüdür. Tarım ve hayvancılığa ilaveten balıkçılık da köyün geçim kaynakları arasındadır. Son yıllardaki turizm aktiviteleri yörede ev pansiyonculuğunun önünü açsa da, bu konudaki girişimler daha çok yazlıkçılar ve emlak ofislerinin fırsatçı yaklaşımlarıyla yürümektedir. Ne yazık ki kalite ve hizmet anlayışını, sadece sahip olunan dairenin anahtarını verip, bu yöre için yüksek meblağlarla pansiyonculuk yapacağını sanmak bir süre sonra turizme darbe vuracaktır. Orası aşikar…

Gökçetepe

Oysa ki Gökçetepe, dantel gibi koyları, maviden turkuaza uzanan dingin suları, hemen gerisinde uzanan çam ormanları ile bu civardaki gidilesi yerleşimlerden birisidir.

Özellikle sahil mahallesinde yoğun olmak üzere, yeme içme mekanları, pansiyonlar bulabilmektesiniz. Sezonda yoğunluk sebebiyle ilk defa gelenler ya önceden muhtarlık eliyle fikir danışıp yer bulma yolunu seçmeliler, ya da geldiklerinde kendilerine söylenen ( çoğu uçuk ) rakamlar üzerinden pazarlık yapma yolunu tercih etsinler.

Yok eğer, doğa içerisinde olmayı seven kamp-karavan düşkünü biriyseniz, Gökçetepe tam sizin isteyebileceğiniz gibi bir yer. Sahil mahallesinin batı ucunda yer alan Gökçetepe Orman Kampı şimdilerde özel bir işletme tarafından hizmet sunan, çam ormanları içerisinde, çeşitli hizmetleri alabileceğiniz doyumsuz bir mekan.

Gökçetepe Tabiat Parkı ( Gökçetepe Orman Kampı ), 50 hektarlık alan günübirlik, çadırlı kamp ve karavan kampı olarak planlanmıştır. 24.0 Hektarlık kısmının gelişim planı yapılmıştır. Çadırlar ve karavanlar için alanı 228 birim olarak planlanmıştır. Kapasitesi günlük 1140 kişi olan kampın günlük 1150 kişiye ayrıca hizmet vermesi planlanmıştır. Şu durumda Gökçetepe Tabiat Parkı aynı gün içinde 2290 kişiye hizmet verebilmektedir.

Kamp içerisinde kamp-karavan turizmi için ihtiyaç duyabileceğiniz hizmetleri bulabiliyorsunuz. Çadırı olmayanlar için çadır kiralama hizmeti de verilen mekanda, bungolovlarda konaklama imkanı bulunuyor. Yeme içme üniteleri, su-elektirik-wc gibi altyapı imkanlarına, kampın İbrice yönünde en gerisinde bulunan korunaklı Çakıl Koyu’ndaki işletmelerden şezlong-şemsiye vb… hizmetleri alabilirsiniz.

Gökçetepe Tabiat Parkı ( Gökçetepe Orman Kampı ) içerisindeki bu koy çakıllı kıyıları sebebiyle Çakıl Koyu ismiyle anılmaktadır. Çam ormanları arasında avuç içi gibi korunaklı Çakıl Koyu, Saros’u anlatan manzara fotoğrafları arasında en çok raslayabileceğiniz ve gördüğünüzde çarpılacağınız bir güzelliktedir. Gökçetepe Orman Kampı’nın çıkışından başlayıp İbrice yönüne doğru giden 8 km.lik orman yolu boyunca, bazen denize yaklaşarak, bazense ötelerden Saros’un masmavi sularını, yer yer dik kayalıkların arasında kalmış küçücük koylarda yüzen onlarca kişiyi görürsünüz. Bu yüzenlerin önemli bir bölümünün İbrice’deki dalış okullarının öğrencileri olduğunu söylememiz gerek bile yok. Dalış kıyafetleri, diğerlerinden hemen ayrılan botları ile onları hemen ayırt edersiniz. Her biri, kıyıya falezlenen kayalıklar arasında sık sık rastlanan mağra oluşumları arasında, Saros’un derin mavi dünyasını keşfe çıkmaktadırlar…

Bazense Tekağaç-Deliliman bölgesinde olduğu gibi, kayalıklar arasında bir parça düzlük bulabilmiş ormana sokulan korunaklı kıyılara rastlamak mümkündür. Sazlıdere’den İbrice’ye hatta daha ötelere uzanan bu kıyıları daha iyi izlemek için, orman yolları ile hemen bu mevkinin gerisine yaslanan Orman Gözetleme Kulesi’ne tırmanmanızı taviye edebiliriz. Gerisinde Mecidiye yönüne uzanan derin bir vadi, önünüzde ise alabildiğine Saros kıyıları sizi büyüleyecektir.

Gökçepepe Tabiat Parkı : Gökçetepe Köyü, Zeytindere Mevkii / Keşan     Web Tel : 444 45 27

MECİDİYE

Eski adı Kösealtı olan Mecidiye, Keşan’a bağlı bir belde merkezidir. İlçeye uzaklığı 28 km olan beldeye, Erikli yönüne giden araçlarla Keşan üzerinden ulaşmak mümkündür. Kale Koyu, TekkeMezarlığı, Orta Tepe mevkilerinde eski dönemlere dair yaşam izlerine raslansa da, buranın tarihini daha iyi aydınlatabilmek için ciddi araştırmalara ihtiyaç vardır.

Beldenin izlerini takip edebildiğimiz en bilinen tarihi 93 harbi sonrasına rastlar. Osmanlı-Rus savaşı’nın ilk kaçkınlarını, mübadelelerle buraya yerleşen diğer göçmenler beldenin bugünkü demografik yapısını pekiştirirler. Öncesinde bir köy olan Mecidiye, 1995 yılında belde statüsüne kavuşmuştur.

Tarım hayvancılık faaliyetlerine son yıllarda turizm faaliyetleri de katılmıştır. Yörede ekolojik tarım yapılan işletmeler bölge ekonomisine yeni önermeler sunarken, bu civarda yoğunlaşan ve doğa içerisinde yer alan butik otel işletmeleri bu değeri pekiştirmektedir.

MecidiyePlajı

Mecidiye Beldesi’nin denize uzaklığı yaklaşık 6 km.dir ve farklı yönlerde uzun kumsallara sahip sahilleriyle Saros’daki diğerleri arasında en şanslı yerleşim kuşkusuz Mecidiye’dir.

Biz Gökçetepe’den bu yöne uzanan kıyıları takip ettiğimiz için karşımıza ilk çıkacak yer, Saros’daki dalış tutkunlarının mabedi gibi niteleyebileceğimiz İbrice Limanı’dır.

İbrice Limanı, Mecidiye merkezine 6 km mesafede bulunur. Bir liman etrafında gelişen birkaç yapı haricinde yapılaşma yoktur. Burası dalış okullarının birçoğuna ev sahipliği yaptığı gibi, yaz sezonunda bu yönde bir yoğunluk gözlenmektedir.

Liman Osmanlı’nın son dönemlerinde ve takip eden ilk senelere kadar, Uzunköprü yönünde tren yoluyla kendine başka bir kulvar bulan taşıma ağına yakın oluşuyla, Trakya içlerine çeşitli yüklerin taşındığı küçük bir liman vazifesi görmüştür. Şimdi bu vazifesini bir balıkçı barınağı ve dalış okullarına ev sahipliği şeklinde sürdürmektedir. Yaz sezonunda tekne turları için de bir hareket limanı olarak işlevini sürdürmektedir.

İbrice, buradan Erikli yönüne uzanan bir kıyı boyunca, insan eliyle oluşturulmuş ve su altına yerleştirilen çeşitli tarihi objelerle oluşturulan bir su altı tarih müzesi oluşturulmasında, projenin yürütme merkezi konumundadır. Çeşitli aşamalarla yapımına devam edilen bu emsalsiz projenin adı Saros Yapay Resif ve Su Altı Tarih Müzesi Projesi’dir.

İbrice

Kale Koyu, Mecidiye Beldesi’nin bir diğer korunaklı koyudur. Bir diğer adı İtalyan Koyu’dur. Belde merkezine 5 km mesafede bulunan koy, gerisindeki muhtemel Bizans Kalesi kalıntılarından adını almaktadır. Ne var ki kalıntılar oldukça tahrip edilmiş durumdadır. Kale Koyu’na ulaşım özel araçlar vasıtasıyla sağlanabilmektedir. Belediye eliyle yaz sezonunda su-wc-duş-şezlong gibi hizmetler sağlanabilmektedir. Denize dökülen küçük bir dere ağzının neredeyse tıkanmaya başladığı küçük bir lagün ağzı şeklinde gelişen Kale Koyu, özellikle ailelerin tercih ettiği bir mevkidedir. Buraya gelirken dikkat edilmesi gereken yeme-içme ihtiyaçlarınızı tamamlayarak gelmenizi öneriyoruz.

Mecidiye’nin rağbet gören kumsallarından bir diğeri ise, İbrice ve Kale Koyu yakınlarındaki bir diğer korunaklı koy olan Uzunkum Koyu’dur. Adını yaklaşık 1 km uzunluğun, iki tepe yükseltisi arasındaki kumsalından almaktadır. İbrice yönünde, taş ocakları denilen mevkiden yolu ayrılan Uzunkum, özellikle günübirlik ziyaretçileri ile kamp kurmak isteyenleri ağırlamaktadır.

Kumsalın bir kısmı kamp kurmak isteyenler için ayrılmışken, Uzunkum sahilinde belediye eliyle verilen su-wc-şezlong-duş gibi hizmetler bulabiliyorsunuz. Sit alanı oluşuyla korunaklı kalabilmiş Uzunkum sahilindeki bu hizmetlerden yararlanabilmek için girişte Mecidiye Beldesi eliyle araç başı cüz-i bir ücret alınmaktadır.

İtalyanKoyu

Mecidiye Sahili ise Keşan’dan Erikli yönüne giden yol üzerinde, Mecidiye’den 6 km mesafede bulunmaktadır. Sit alanı ve bir de askeri bölgeye ev sahipliği yapıyor oluşuyla korunaklı kalabilmiş mecidiye Sahili’nin gerisinde, salaş konaklama merkezleri ile yolun gerisinde tarlalıkların içlerine doğru sokulmuş ev pansiyonları bulabilmek mümkündür. Erikli-Mecidiye yolunun kumsala bakan tarafı ise kıyı gerisinde uzanan kumul bitki örtüsü ile korunaklı kalabilmiştir. Yaklaşık 4 km boyunca Erikli yönüne doğru Erikli Tuz Gölü’nü denize bağlayan lagün ağzına kadar uzanan Mecidiye Sahili tatilcilerin en rağbet gösterdiği, en kolay ulaşılabilir kumsaldır. Serin, temiz ve dingin bir denizi vardır.

Erikli Tuz Gölü’nü denize bağlayan kanalın hemen karşı kıyısında ise Erikli Köyü’nün sahil mahallesi başlamaktadır.

Mecidiye Beldesi Önemli Telefonlar :

Mecidiye Belediye Başkanlığı : Liman Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 284 -783 43 78 )

Erikli Jandarma Komutanlığı : Erikli Sahili / Mecidiye ( Tel : 0 284 – 737 30 51)

Mecidiye Otel & Pansiyon Rehberi :

Akbaba Çiftliği : Sahil Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 530 575 64 88 )

Ali Sorut Ev Pansiyon : Mecidiye Eski Okul Sokak, Düğün Salonu Karşısı / Mecidiye ( Tel : 0 546 217 36 74 )

Egemen Köy Evi & Kiralık Odalar : Sahil Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 539 341 54 00 / 0 535 351 10 79 )

Kaan Yazlık Evler : Mecidiye Merkez ( Tel : 0535 436 22 30 )

Kemalettin Özçınar Pansiyon : Mecidiye Merkez ( Tel : 0 538 731 76 36 )

Kiralık Ev Pansiyon : Sahil Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 544 783 43 71 )

Kiralık Ev Pansiyon : Mecidiye Merkez ( Tel : 0 0 535 923 20 06 )

• Kiralık Dubleks Ev Pansiyon : Mecidiye Beldesi ( Tel : O 532 653 63 41)

Kiralık Yazlık : Sahil Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 541 332 81 95 )

Kütüklü Köy Evleri : ( Tel : 0 535 859 94 72)

Mecidiye Merkez ve Sahili’nde Kiralık Pansiyon ve Odalar : Liman Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 542 611 82 39 )

Mecidiye Sahili’nde Kiralık Ev Pansiyonlar : ( Tel : 0 543 947 68 32 ( Y. Babacan ) / 0 536 526 08 91 ( K. Babacan ) )

Mehmet Genç Ev Pansiyon : Keşan Yolu Üzeri / Mecidiye ( Tel : 0 539 856 71 40 )

Olcay Tanışan Ev Pansiyon : Mecidiye Sahil Yolu Üzeri / Mecidiye ( Tel : 0 530 873 27 81 )

Sığınak Butik Otel : İbrice Liman Yolu, No : 64 / Mecidiye ( Tel : 0284 783 43 10 / 783 43 86 7 0 535 276 28 30 )

Sümbül Çalışır Ev Pansiyon : Sahil Yolu Caddesi / Mecidiye ( Tel : 0 537 622 87 03 )

Ü.Yaşar ERGEN Ev Pansiyon : Mecidiye Beldesi ( Tel: 0 544 513 43 38 )

Zati Gürsel Ev Pansiyon : Uzunkum-Kale Koyu Yolu Üzeri / Mecidiye ( Tel : 0 544 540 03 64 )

ERİKLİ

Şüphesiz ki, Keşan Saros’u denilince akla gelen ilk yer Erikli’dir. Erikli Keşan’a 30 km uzaklıkta bir yerleşimdir. Köy tarım ve hayvancılık ile geçinen bir köyken, 2000’lerin sonundan itibaren sahil bölgesi hızlı bir gelişme göstermiş, yaz dönemlerinde büyük kalabalıkları ağırlamaya başlamıştır.

Hal böyle olunca, yörede potansiyel görüp çok önceleri otel işletmeciliğine soyunmuş köklü girişimcilere, son yıllarda yenileri katılmıştır. Erikli sahilinde birkaçı yaz-kış hizmet veren ve isim yapmış otel bulabilirsiniz. Ev paniyonculuğu ise günden güne artsa da, kalite ve niceliğin ne kadar peşinden geldiği konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz.

Erikli, Keşan’ın yaz sonunda kutladığı “Turizm Kültür Festivali”nin sahil etkinliklerinin de merkezidir. Uzun kumsalları yaz aylarında dolup taşmakta, deniz sporları ve eğlence hayatının gözde duraği haline gelmektedir. Yaz dönemlerindeki bu canlılık yeme-içme mekanları ile alışveriş imkanlarının da artmasına vesile olmuştur.

ErikliSahili

Mecidiye ve Erikli sahillerinini birbirinden ayıran bir kanalla denize bağlantısı olan, kumsalın yaklaşık 200 metre gerisinde gelişmiş ve adı Erikli ile anılan tuz gölü bir dönem Osmanlı’nın tuz ihtiyacını karşılamak için kullanılmış. Günümüzde çevresindeki yoğun yapılaşmanın getirdiği sorunlarla ıslahının temini için uğraşılan Erikli Tuz Gölü, göçmen ve yerel kuş türlerinin barındığı, yavruladığı önemli duraklardan birsidir. Bu kuş türleri arasında flamingoların yarattığı coşku dolu seyirlik görülmeye değerdir.

Erikli Önemli Telefonlar :

• Erikli jandarma Karakol Komutanlığı : ( 0 284 737 30 51 )

Erikli Otelleri ve Pansiyonları :

• Anka Emlak & Kiralık Daireler : ( Tel : 0 506 454 75 53 / 0 535 326 94 52 )

• Arda Apart Pansiyon : Yalı Cad. vali Konağı Karşısı / Erikli ( Tel : 0 284 737 30 87 )

• Dost Hotel : Soğuk Su Caddesi, Erikli Sahili / Erikli ( Tel : 0 284 737 50 05 / 737 36 63 )

• Çamlık Camping & Bungalov Evler & Restaurant : Erikli Girişi, Çamlık Mevkii / Erikli ( 0 284 737 32 12 )

• Erikli Hotel : Erikli Sahili / Erikli ( Tel : 0 284 737 35 65 / 0 284 737 33 86 / 0 532 711 22 92 )

• Erikli İşçimen Hotel : Erikli Sahili, Yalı Mevkii / Erikli ( Tel : 0 284 737 31 48 – 737 31 50 – 737 31 52 )

• Kiralık Daireler : ( Tel : 0 284 737 36 08 / 0 542 263 38 71 / 0 537 694 70 87 )

• Otel Oğuz : Erikli Güzelleştirme Koop. Karşısı, Erikli Sahili / Erikli ( Tel : 0 284 737 31 00 )

• Ödül Pansiyon : Erikli Sahili / Erikli ( 0 284 737 30 71 )

• Pehlivan Hotel : ( 0 284 737 31 31 )

• Sevim Pansiyon : Erikli Sahili / Erikli ( Tel : 0 284 737 30 94 / 737 36 71 / 737 38 18 )

Yakamoz Emlak & Kiralık Evler : ( Tel : 0 542 544 47 07 / 0 536 747 50 34 )

• Yeşil Kamping : Erikli sahili / Erikli ( 0 284 737 56 17 )

• Yiğit Pansiyon Ağaç Evleri : ( Tel : 0 284 7373811 / 0 532 267 77 62 )

• Yüksekdağ Apart Hotel : ( 0 284 737 31 81 )

Erikli Yeme-İçme Mekanları :

• Balıkçızade : Erikli İşcimen Hotel / Erikli ( Tel : 0 284 737 31 48 )

• Güverte Balıkçısı : Erikli Hotel Önü , Erikli Sahili / Erikli ( Tel : 0 284 737 35 65 – 737 33 86 )

• Kadir Usta Et Balık Restaurant : Dost Hotel Önü / Erikli ( Tel : 0 541 357 12 63 )

• Saros Balık Restaurant : Erikli çay bahçesi üstü, Erikli Sahili ( Tel : 0 284 737 33 99 )

• Jolly Joker Club : Erikli Sahili

DANİŞMENT

Danişment Keşan’a 35 km uzaklıkta, Erikli ve Yaylaköy yerleşimleriyle komşu küçük bir köydür. Köyün denize uzaklığı 2 km civarındadır. Köyün adını Rumeli’nin fethi sonrası yöreye yerleştirilen Danişment Beyliği mensubu aileler sebebiyle aldığı yönündedir.

Danişment’i hafızalarda tutabilecek en önemli değeri, dingin, doğayla iç içe bir tatil için kamp-karavan tutkunlarının tercih edebileceği Danişment Orman Kampı’dır. Kamp meşe ormanları içerisinde, denize sahili olan 13 bin 200 hektar alana yayılmıştır. Kamp-karavan tutkunları ve günübirlik tatilcilere hizmet vermektedir. Kamping için ayrılan alan Danişment Orman Kampı içerisinde 163 birim ve 810 kişi kapasitelidir. Günübirlik tatilciler için 1072 kişiye hizmet verebilecek bir alan tahsis edilmiş olup, günlük toplam kapasitesi 1882 olarak planlanmıştır.

• Danişment Orman Kampı : Danişment Sahili ( 0 284 797 98 38 )

DanişmentOrmanKampı

YAYLAKÖY

Yaylaköy, Saros Körfezi’nde kıyısı olan, Enez ilçe sınırına komşu olan ve bu yönüyle Keşan’a en uzaktaki yerleşimdir. Keşan’a 38 km mesafededir. Ulaşım için en tercih edilebilesi yol, Enze yolu üzerindeki yol tabelalarından Şabanmera-Yaylaköy yol ayrımına sapmaktır. Erikli sahil yolu üzerinden de Yaylaköy’e ayrıca ulaşım olmasına rağmen bu yol, stabilize ve sık sık doğanın tahribatına uğradığı için sürüş emniyeti gerektirir.

Köyün denize uzaklığı yaklaşık 3 km’dir. Buna rağmen sahil kesiminde genellikle yazlık siteler şeklinde gelişmiş, köyden çok daha büyük bir sahil mahallesi bulunmaktadır. Yaz aylarında bu bölge Erikli gibi büyük kalabalıklara ev sahipliği yapmaktadır.

Yaylaköy’de geçtiğimiz yıllarda büyükçe bir balıkçı limanı yapılmış, bunun kıyı şeridinin üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkileri hala tartışmaların odağındadır.

Yaylaköy, Keşan’ın Mecidiye, Erikli, Gökçetepe gibi yerleşimleriyle kıyaslandığında turizm faaliyetleri konusunda girişimleri açısından isteksizdir. Günlük veya sezonluk olarak sahildeki sitelerden, özellikle kalabalık ailelerin tercih edebileceği konaklama olanakları bulabiliyorsunuz. Bunun haricinde hizmet kalitesini kıyas edebileceğiniz bir otel veya pansiyonculuk hizmeti ne yazık ki yoktur. Sahilde pek çoğu sezonluk olarak iş yapan küçük yeme-içme ve eğlence mekanları var.

Limanın Enez yönüne doğru batısı boyunca denizden hızla yükselen yarların eteğinde kumu ve denizi güzel, uzun bir kumsal bulunmaktadır.

Facebookpinterestmail