İtalyan Koyu ve Uzunkum Kesin Korunacak Alan İlan Edildi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan ve bir dizi imar / koruma kararları arasında Trakya’dan iki hassas bölge için kesin koruma kararına yer verildi. Keşan’ın Mecidiye köyü sınırları içerisinde yer alan ve Saros körfezinin en güzel köşelerinden olan Uzunkum ve İtalyan koyları kesin korunacak hassas alanlar ilan edildi.

Cumhurbaşkanı kararlarına göre, kesin korunacak hassas alanlar ;

Ankara’nın Ayaş ilçesindeki Şıngırdaklin Mağarası, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı köyü, Antalya’nın Demre ve Finike ilçeleri sınırlarındaki Beymelek Kıyı Bandı, İzmir’in Kemalpaşa ilçesi sınırlarındaki 31. Grup alanı, Çankırı’nın merkez ilçesindeki Çorakyerler Fosil Lokalitesi, Edirne‘nin Keşan ilçesindeki Mecidiye köyü sınırlarında yer alan Uzunkum ve İtalyan koyları ile Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü’nün Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

Kararlar özellikle Saros körfezinde son yıllarda artış gösteren çevreye dair olumsuzluklarla boğuşan STK’lar ve yöre halkı tarafından temkinli bir memnuniyetle karşılandı.

Facebookmail