Ali Çakır’dan ‘Trakya Mutfağı’ kitabı

Trakya ve Balkan mutfakları üzerine çalışmaları ile tanıdığımız Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO öğretim görevlisi Ali ÇAKIR, “Trakya Mutfağı” isimli kitabını Süleymanpaşa Belediyesi katkılarıyla çıkarttı. Kitapta Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ mutfağının kendine kimlikli lezzetleri yer alıyor.

Ali Çakır’dan yeni kitap

Trakya turizmine gastronomi ve kültür eksenli çalışmalarla katkı sunan Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO öğretim görevlisi Ali ÇAKIR, Süleymanpaşa Belediyesi katkılarıyla basılan “Trakya Mutfağı” isimli yeni kitabını tanıttı. ÇAKIR, Trakya mutfağı üzerine daha önce yaptığı çalışmaları yeniden ele alarak, denenmiş tarifler ve zengin bir görsellikle kitaba taşıyor. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ mutfaklarının kendine kimlikli lezzetlerinin yer aldığı kitap, Süleymanpaşa Belediyesi’nden ücretsiz temin edilebilir.

Trakya ve Balkan mutfak kültürü ile gelenek ve görenekleri üzerine çalışmalarıyla tanıdığımız Ali ÇAKIR’ın, yöre mutfakları üzerine daha önce yayımlanmış çalışmaları arasında; Kırlareli Valiliği katkılarıyla hazırlanan “Kırklareli Mutfağı” ( 2010 ) isimli çalışma, bu çalışmanın 2014 yılında yayımlanan güncellenmiş ve genişletilmiş ikinci baskısı, yine 2014 yılında Vize Belediyesi ve Trakya kalkınma Ajansı katkılarıyla yayımlanan “Slow Food Trakya Vize” çalışması, 2015 yılında yayımlanan “Trakya Mutfak Kültürü ve Yemekleri” isimli kitapları ile  Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen proje çerçevesinde hazırlanan yer alıyor. Aynı zamanda Ali ÇAKIR’ın yöre kültürünün farklı temaları üzerine yayılanmış pek çok kitabı ve çalışması bulunuyor.

Facebookmail