Traklar Geri Dönüyor

Vize Belediyesi, 30 Ağustos – 1 Eylül 2012 tarihlerinde Vize’de gerçekleştirilecek tarih ve kültür buluşmasında, Traklar’ın bir kolu olan Daclar‘ı, binlerce yıl yaşadıkları topraklarda misafir ediyor.

Romanya Cluj Üniversitesi akademisyen arkeologları, üç gün boyunca yaşadıkları döneme ait savaşları, yaşamları ve dini ritüelleri üzerine canlandırmaları ile festivale gelecek olanlara farklı bir atmosfer sunacaklar. İzleyiciler için de farklı bir deneyim olacak gösteri, 2013 yılında açılması planlanan Vize Arkeopark Oppidum Projesi’ne destek vermeyi, dikkatleri Vize’nin tarihsel köklerine çekmeyi amaçlıyor.

Vize Belediye Başkanı İnş.Müh.Selçuk YILMAZ ve Arkeolog Ufuk Baş ARIĞ’ın organizasyonu ile hayat bulacak gösteri festival süresince izlenebilecek.

Terra Dacica Aeterna

Terra Dacica Aeterna, Romanya’da kurulan ilk antik “reenactment” (canlandırma) gurubudur. Şimdiler de dernek statüsüne gecen kuruluşun tüm üyeleri arkeolog, tarihci ve sanatcılardan oluşmaktadır.

Aralarında profesörlerin, arkeolog, sanat tarihcisi ve tarihci öğretim görevlilerinin, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de bulunduğu kuruluş, etkinliklere başladığı 2007 yılından beri cok başarılı calışmalar gercekleştirmiştir. 40 dan fazla üyesi olan Terra Dacica, özellikle Oppidum ve Arkeopark acılşı Festivallerinde gercekleştirdikleri canlandırmalar ile cok büyük bir ilgi toplamaktadılar.

Dönemin savaş giysileri, silahları, takıları cok özenle hazırlanmış, Kalkanlar, mızraklar, Falk’lar, kılıclar, ok ve yaylar, kadın ve erkek savaşçılar ile birebir bir bütün haline gelmişlerdir. Festivallerde, kurdukları atölyelerde, isteyenlere seramik yapımını, metal işciliği olan takı ve bazı objelerin yapımlarını, deri eşya yapımını da göstermektedirler.

Tarihte Oppidum’larda, bu tarz kücük el sanatları ürünleri yapımına önem veriliyordu. Terra Dacica Grubu’nun bu girişimleri de tesadüfi değildir. Grubun sergilediği gösteriler, tarihsel çevrede bir görsel şölen ortamı yaratarak, izleyici ve tüm turist gruplarının ilgisini çekmektedir.

Fotoğraf : Sedat YILMAZ

Facebookpinterestmail