Atatürk Evi’ne Rekor Ziyaretçi

Yayla Mahallesi, şüphesiz ki Kırklareli kent belleğine dair mimari, kültürel ve sosyal dokunun izlerini en iyi takip edebileceğimiz yerdir. Mahallenin “Kentsel sit alanı” ilan edilmesi sonrasında çehresi değişmiş, tarihi yapılar bir bir restore edilerek işlevsel mekanlar haline getirilmiştir. Mahalle zaman içerisinde turistik bir çekim merkeziı haline gelmiştir.

Yayla Mahallesi’ne gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri de Kırklareli Belediyesi öncülüğünde, gönüllü bağışçıların da katkılarıyla inşa edilerek hizmete sokulan Atatürk Evi’dir. Ulu önder Atatürk’ümüzün Selanik’te doğduğu ev birebir modellenmiş, modern müzecilik anlayışıyla 17 Ocak 2018 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Trakya’daki ilk örnek olan Kırklareli Atatürk Evi, pandemi döneminde alınan önlemlere rağmen, açılışının üzerinden geçen beş yılın sonunda rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. Kırklarelililer’in Atatürk’e olan sevgi, saygı ve minnetinin bir göstergesi olarak hizmete açılan Atatürk Evi bu beş yıl içerisinde toplam 602.227 ziyaretçiyi ağırladı.

Facebookpinterestmail